طبق آخرین آمار از گزارش Seed Scientific دراوایل سال 2020 روزانه در جهان بیش از 44 اگزابایت داده تولید می‌شود. این عدد تا سال 2025 چیزی نزدیک به 463 اگزابایت داده در روز خواهد رسید. این داده‌ها به روش‌های مختلف نگهداری و ذخیره‌سازی می‌شوند. تصور از دست دادن داده‌ها و اطلاعات کابوس بزرگی است برای همه، از این رو این مسئله به یکی از بزرگترین دغدغه‌های امروز کاربران تبدیل شده است که در صورت وقوع آن می‌تواند تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

خرابی‌های سخت افزار

بیشترین عاملی که باعث از دست رفتن اطلاعات و داده‌ها می‌شود، خرابی‌های سخت‌افزاری است. قطعات مکانیکی و الکترونیکی در حافظه‌ها دارای عمر مشخصی هستند و پس از مدتی ممکن است دچار مشکل شده و خراب شوند.

خطاهای انسانی

یکی دیگر از عواملی که باعث از دست رفتن اطلاعات می‌شود، خطاهای انسانی است. ممکن است کاربر به صورت ناخواسته و اتفاقی یک فایل یا فولدر و حتی یک پارتیشن را پاک کند. حتی ممکن است این اتفاق به صورت عمد رخ دهد.

مشکلات نرم‌افزاری

مشکلات نرم‌افزاری می‌تواند باعث از دست رفتن داده‌های شما شود. مشکلات سیستم‌عامل، ویروس‌ها، کرم‌ها و تروجان‌ها می‌توانند باعث بروز مشکلات نرم‌افزاری شده و اطلاعات شما را از بین ببرند.

سرقت و گم کردن حافظه

چقدر از لوازم خود نگهداری می‌کنید؟ باز هم ممکن است در اثر دزدیده شدن و یا جا گذاشتن هارد و فلش و لپ‌تاپ خود، اطلاعات درون آن‌ها را از دست بدهید.

بدافزارها

باج‌گیرها یکی از مخرب‌ترین عوامل نابودی اطلاعات شما هستند. همانطور که از نامشان پیداست، اطلاعات شما را با الگوریتمی پیچیده رمزگذاری می‌کنند و در ازای آن از شما مبلغ زیادی درخواست می‌کنند. وجود این بدافزارها می‌تواند بزرگترین تهدید باشد. چرا که به سرعت منتقل می‌شوند و سیستم‌های مختلف را آلوده می‌کنند.

حوادث غیر مترقبه

بعضی از حوادث پیش‌بینی نشده مثل قطعی یا نارسایی برق، سیل، زلزله و آتش‌سوزی، ضربه و شکستگی از جمله عواملی هستند که باعث از بین رفتن اطلاعات و داده‌های شما می‌شود.

اما راهکار مقابله با از دست رفتن داده‌ها و اطلاعات چیست؟

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پیشنهاد ما پشتیبان گیری مدوام از اطلاعات و نگهداری آنها در یک مکان امن و مطمئن است. ذخیره‌سازی ابری و پشتیبان‌گیری ابری می‌توانند بهترین و مطمئن‌ترین راهکار باشد. در فضای ابری اطلاعات شما همیشه و همه‌جا در دسترس شماست و دیگر نگرانی در خصوص پاک شدن، ویروسی شدن و دزده شدن آن‌ها نخواهید داشت.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.