همه ما در زندگی روزمره به نوعی با اینترنت، موبایل و کامپیوتر سروکار داریم و از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی استفاده می‌کنیم. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ بودید داده‌های مختلف مثل عکس و ویدئوهایی که در اینستاگرام، یوتیوب و تلگرام منشتر می‌کنیم یا محتوای متنی و فایل‌های پیوستی که ایمیل می‌کنیم، کجا ذخیره می‌شوند؟

فضای ابری محلی امن برای ذخیره‌سازی فایل‌هاست؟

 پاسخ این سوال فضای ابری است. شرکت‌های بزرگ برای ذخیره‌سازی داده‌های کاربران از فضای ابری استفاده می‌کنند. هر کدام از این شرکت‌ها دارای سرورهای قدرتمند و دستگاه‌های ذخیره سازی می‌باشند که به شبکه اینترنت متصل شده و به تمام دنیا سرویس می‌دهند. اطلاعات کاربران با توجه به محل زندگیش در نزدیک‌ترین مرکز داده ذخیره و نگهداری می‌شود. بعضی از این سرویس‌ها امکان ارتباط بیش از یک میلیارد کاربر با یکدیگر را می‌دهند.

اطلاعات کاربران در فضای ابری با تکنیک‌هایی که توسط متخصصین کامیپوتر طراحی شده‌، در محلی ثابت و یا بر روی یک حافظه خاص ذخیره نمی‌شود و ممکن است بین چند سرور ابری ذخیره و نگهداری شوند. بدین ترتیب اگر یکی از سرور ها یا پردازشگرها از دچار اختلال شود، سرور دیگری بدون کمترین تاخیر وظیفه خود را انجام می‌دهد.

ذخیره سازی اطلاعات به روش سنتی با ابزارهایی مثل هارد دیسک و فلش مموری در حال فراموشی است. حجم اطلاعات تولید شده روز به روز بیشتر می‌شود. تصور کنید تمام این اطلاعات در دیوایس شما ذخیره شود! احتمالا فضای کافی برای آن نخواهیم داشت و از طرف دیگر احتمال از دست رفتن آن‌ها جود خواهد داشت. به همین دلیل راهکارهای ذخیره‌سازی ابری برای این معضل پدید آمدند. آمارها نشان می‌دهد که مردم سراسر دنیا برای نگهداری داده های خود به فضای ابری روی آورده اند. در چند سال اخیر فروش لپ تاپ و موبایل با ظرفیت داخلی پایین‌تر بیشترین فروش را داشته و به جای آن خرید فضای ابری روند رو به رشدی داشته است.

با این حال هنوز هم شاید خیلی از ما به فضای ابری اطمینان نداشته باشیم. باید پذیرفت که مردم ما نسبتا دیرتر به تکنولوژی‌های جدید اعتماد می‌کنند. البته دلیل دیگر آن را می‌توان عدم اطلاعات و آگاهی کافی در این زمینه برشمرد. بگذارید یک مثال ساده برای فضای ابری بزنیم. شما ترجیح می‌دهید پول‌های خود را در بانک نگهداری کنید یا در خانه؟ خب مسلما بانک امن‌تر است. حالا اطلاعات مهم خود را چطور؟ به نظرتان فضای ابری امن‌تر و مناسب‌تر نیست؟

همانطور که بانک‌ها محل مناسبی برای نگهداری پول به حساب می‌آیند، فضای ابری نیز محل مناسب و امن برای نگهداری اطلاعات به شمار می‌روند، اطلاعاتی که شاید به دلایل مختلف مثل ایرادات سخت افزاری، اشتباهات فردی و سرقت از بین بروند.

آیا هنوز هم نسبت ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری شک دارید؟ سوالات خود را از ما بپرسید.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.