با پیشرفت تکنولوژی و افزایش حجم داده‌ها، ظرفیت حافظه‌های سخت‌افزاری نیز ارتقا یافته و چند سالی است که برای ذخیره‌سازی اطلاعات از فلاپی، نوار کاست و VHS استفاده نمی‌شود. اکنون زمان آن رسیده تا کم کم با ابزارهای ذخیره‌سازی فعلی مثل دیسک، هارد و فلش خداحافظی کنیم.

در چند سال گذشته شاهد افزایش تولید داده‌ها و اطلاعات کاربران بودیم و این در حالی است که امکان اشتراک فایل‌ها و اطلاعات از طریق شبکه اینترنت مهیا شده است. با افرایش سرعت اینترنت و پهنای باند در سراسر جهان سرویس‌های ابری برای ذخیره سازی اطلاعات و اشتراک گذاری فایل‌ها مورد توجه بیشتری قرار گرفته. بر اساس تحقیقات سازمان اطلاعات اروپا و نتایج بدست آمده از آن نشان می دهد که در سال 2019 بیش از 2 میلیارد و 300 کاربر از سرویس‌های ابری شخصی برای ذخیره سازی و اشتراک گذاری اطلاعاتشان استفاده می‌کنند. یعنی از هر سه کاربر اینترنت یک نفر از سرویس‌های ذخیره سازی ابری استفاده می‌کند.

این آمار تنها به کاربران خانگی محدود نمی‌شود بلکه بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی بزرگ برای ذخیره‌سازی اطلاعاتشان از فضای ابری روی استفاده می‌کنند. فضای ابری که برای استفاده از اطلاعات شخصی استفاده می شد، کم کم مورد استفاده سازمان‌ها برای نگهداری اطلاعات مهم خود قرار گرفته است.

کاهش هزینه‌های سازمانی، در دسترس بودن همیشگی اطلاعات و امنیت بالای آن توجیه مناسبی برای استفاده سازمان‌ها از فضای ذخیره سازی ابری می باشد.

در ایران هم با توجه به افزایش پهنای‌باند و همگام شدن با تکنولوژی‌های ارتباطی با استانداردهای جهانی، استفاده کنندگان از فضای ذخیره‌سازی ابری رو به افزایش است. از سوی دیگر شرکت‌ها و سازمان‌ها به دنبال راهکاری امن و ابری برای نگهداری و ذخیره سازی اطلاعاتشان هستند و احساس نیاز برای داشتن چنین سرویسی هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.