این روزها سرویس‌های ابری طرفدار زیادی پیدا کرده و بسیار بیشتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر تعداد سرویس دهندگان ابری رو به افزایش است و کاربران گزینه‌های بیشتری برای انتخاب در دسترس دارند. اینکه فضای ابری داخلی برای کار ما مناسب است یا نه، در این مطلب در مورد آن صحبت می‌کنیم.

تعدادی از ما روزانه از سرویس‌های ذخیره سازی ابری و پشتیبان گیری ابری استفاده می‌کنیم. خیلی از شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ اطلاعات خود را در فضای ابری نگهداری می‌کنند. چه بخواهیم چه نخواهیم سرویس‌های ابری در زندگی ما نقش یافته‌اند و شاید روزانه بارها از این سرویس‌های استفاده کنیم. این تکنولوژی با وجود محدودیت‌های دسترسی که دارد، دارای مزیت‌های بسیاری است که استفاده از این سرویس را برای همه جذاب و کاربردی می سازد.

اگر کاربر عادی هستید

اگر استفاده شما از سرویس های ابری زیاد نیست و بیشتر برای نگهداری برخی اسناد و فایل‌های مهم می‌پردازید و به نظرتان کاربرعادی حساب می شوید، احتمالا نسخه رایگان فضای ابری برای شما کافی خواهد بود. با بررسی امکانات و ویژگی ها، سرویس مورد نظر را انتخاب کنید. چه بسا انتخاب سرویس های داخلی برای شما از هر نظر مناسب و منطقی‌تر به نظر آید. چرا که مطابق با نیاز کاربران ایرانی توسعه و طراحی یافته، از طرف دیگر به دلیل استقرار سرورها در داخل کشور هزینه مصرف اینترنت شما برای انتقال فایل ها نیم بها محاسبه می شود. همچنین در صورت نیاز به پشتیبانی، بخش پشتیبانی پاسخگوی شما خواهند بود.

اگر کاربر حرفه ای هستید

اگر به عنوان یک کاربر حرفه ای روزانه و به طور مستمر در حال استفاده از فضای ابری هستید احتمالا سرعت و پایداری سرویس اهمیت بالایی برای شما خواهد داشت. پس باید سرویسی را انتخاب کنید که از در دسترس بودن همیشگی سرورهایش اطمینان داشته باشید. سرویس های خارجی عموما از سرعت و پایداری بالایی برخوردارند. از طرفی سرویس های داخلی به دلیل استقرار در مرکز داده‌های داخل کشور سرعت بالاتر و پایداری بیشتری را نسبت به نمونه ها خارجی ارائه می‌دهند. از نظر هزینه، در صورت تهیه اشتراک فضای ابری، پرداختی شما در مقایسه با نسخه های خارجی بسیار کمتر می باشد.

اگر کاربر سازمانی هستید

اگر می‌خواهید از سرویس ابری برای سازمان خود استفاده کنید بهتر است انتخاب سخت گیرانه تری داشته باشید. به نظر می آید انتخاب سرویس دهندگان داخلی مناسب ترین گزینه باشد چه از نظر قیمت و چه از نظر امنیت. فرق نمی کند سازمان شما بزرگ یا کوچک باشد. اطلاعات مهم بهتر است در داخل کشور شما نگهداری شود. دلیل آن ساده است، اگر دچار هر نوع مشکلی با کشور سرویس دهنده شویم ممکن است دسترسی شما به حسابتان مسدود شده و اطلاعاتتان را از دست بدهید، شاید هم مورد سوء استفاده قرار بگیرید.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.