اکثر کاربران اطلاعات خود را روی هارد فیزیکی ذخیره می‌کنند که دلیل اصلی آن را می‌توان قیمت ارزان‌تر و عدم دسترسی به اینترنت پرسرعت برای استفاده از راهکارهای جایگزین مناسب‌تر دانست. با این حال، این کار روش مطمئنی برای نگهداری داده‌های کاربران به ویژه داده‌های مهم نیست.

مشکلات ذخیره‌سازی اطلاعات به روش سنتی

خطر از دست رفتن داده‌ها

هارد و فلش در معرض مشکلات مختلفی از جمله ویـروس‌ها و مشکلات نرم‌افزاری، ضربه خوردن، آسیـب دیدن و حتی دزدیده شدن هستنـد و تنها یک اشتباه کافی است تا کاربر اطلاعاتش را از دست دهد.

محدودیت فضای ذخیره‌سازی

حافظه‌های فیزیکی به سرعت پر می‌شوند و با پر شدن، امکان ارتقای آنها وجود نداشته وکاربر مجبور است بعضی ازفایل‌های خودرا پاک کند یـا سخت‌افزارهای جدیدی را تهیه کند.

محدودیت‌های دسترسی

کاربران در دنیای امروز نیاز دارند همیشه و همه جا به مدارک، اسناد، فایـل‌ها و اطلاعاتشان دسترسی داشته باشند. در حالی که بـا ذخیـره اطلاعات روی حافظه‌های فیزیکی، دسترسی محدودی به فایل‌ها و اطلاعات وجود خواهد داشت.

محدودیت تعامل

به اشتراک‌گذاری فایل‌ها از روی حافظه فیزیکی دشوار و بـرای فایل‌های حجیم تقریبا غیرممکن است. قابلیت به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و تعامل با دوستان و همکاران از ضروریات مدیریت فایل است کـه درحافظه‌های فیزیکی وجود ندارد.

دغدغه‌های پشتیبان‌گیری

گاهی بـه دلایل مختلف، فایل‌های کاربر پاک می‌شود و او نیاز دارد که فایل‌های خود را بازگرداند. فایل‌ها تنها زمانی به طور کامل قابـل بازیابی هستند، که کاربـر ازآنها پشتیبان گرفته باشد. پشتیبـان‌گیری در حافظه‌های فیزیکی مشکلات و پیچیدگی‌های مختلفی دارد که انجام آن را برای اکثر کاربران عادی سخت و پیچیـده ساخته است.

پیچیدگی مدیریت داده‌های سازمانی

مدیریت اطلاعات و گرفتن پشتیبان از داده‌ها برای حلتی که تعداد کاربران بیشتری وجود داشته و سطوح مختلف دسترسی و بازیابی مطرح باشد (مثلا برای شرکت‌ها وسازمان‌ها)، بسیار پیچیده و حساس خواهد شد.

معضل به روز نگه داشتن فایل‌های پشتیبانی

پشتیبان‌گیری از اطلاعات باید به صورت منظم انجام شده و فراموشی این موضوع ممکن است باعث وارد آمدن خسارت‌های سنگین شود.

ضرورت همگام‌سازی داده‌ها

در صورتی که کاربر همزمان از چند سیستم استفاده کند، مدیریت و سینک اطلاعات موجود بر روی این سیستم‌ها به مشکل می‌خورد.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.