اطلاعات

۷۰ درصد از اپلیکیشن های موبایل اطلاعات شما را با شخص دیگری به اشتراک می گذارند

توسط

بسیاری از ما هنگام استفاده از اپلیکیشن های مختلف به موارد امنیتی آن توجه نمی کنیم. زمان آن رسیده تا آگاه باشیم چرا که درصد زیادی از اپلیکیشن های موبایل داده های کاربران خود را با اشخاص دیگری به اشتراک می گذارند. اخیرا جمعی از محققان شروع به بررسی و کشف چگونگی اشتراک گذاری داده های اپلیکیشن کردند. آن ها یک برنامه اختصاصی برای این منظور تولید کردند که ارتباطات بین اپلیکیشن و موبایل را دنبال و نظارت می کند. با حمایت ۱۶۰۰ کاربر بیش از ۵۰۰۰ اپلیکیشن را مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج بدست آمده همه را شگفت زده کرد چراکه از هر ۱۰ اپلیکیشن ۷ اپلیکیشن اطالاعات شما را با اشخاص ثالث به اشتراک می گذاشت.

اما چرا به اشتراک گذاری داده های کاربر اینقدر شایع است؟ یکی از دلایل اصلی این است که بسیاری از توسعه دهندگان وقت و منابع خود را برای ایجاد هر بخشی از یک برنامه ندارند. در عوض، آنها از کدهای پیش ساخته شده استفاده می کنند که توسط سایر شرکت ها توسعه یافته است. بسیاری از این کدها  در واقع برای اهداف تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند. این کدها ممکن است کارهایی مانند جمع آوری داده ها را انجام دهند و ببینید چگونه کاربران با یک برنامه ارتباط برقرار می کنند و یا به چیزی بیشتر علاقه نشان می دهد، بدین ترتیب از این اطلاعات برای مقاصد آماری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

همپنین محققان دریافتند که ۱۵ درصد از این اپلیکیشن ها یعنی تعداد ۷۵۰ اپلیکیشن از ۵۰۰۰ اپلیکیشن مورد بررسی اطلاعات کاربران در اختیار ۵ نفر یا بیشتر قرار می دادند. البته این مورد را در نظر داشته باشید اینکه داده های کاربران یک اپلیکیشن در اختیار اشخاص دیگر قرار بگیرد لزوما خطری برای حریم شخصی و خصوصی او ندارد.

شاید بزرگترین موردی که محققان به آن برخوردند، از تست ۱۱۱ اپلیکیشن مخصوص کودکان و خردسالان، از هر ۱۰ اپلیکیشن ۱ اپلیکیشن آدرس سخت افزاری وایرلس دستگاه ها را دریافت می کرد. این امر می تواند به طور کلی قوانین FTC در جمع آوری اطلاعات را نقض کند چرا که آدرس سخت افزاری را می توان به آدرس فیزیکی تبدیل کرد.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.