از دست دادن اطلاعات

۷ اشتباه بزرگ که باعث از دست دادن اطلاعات می شود

توسط

بیشتر ما از خطرات احتمالی و ریسک از دست دادن اطلاعات خبر داریم اما  راه های اجتناب از آنها را نمی دانیم. دلایل مختلفی برای از دست دادن اطلاعات در زندگی روزمره ما وجود دارند که به نحوه ذخیره سازی ، نگهداری و مدیریت اطلاعات بر می گردند.

 

۱- حذف فایل ها به صورت تصادفی

همه ما تجربه حذف اشتباهی و تصادفی فایل ها و اسنادمان را داشته ایم. برای مثال در حال نوشتن متنی بودیم که تصادفی قسمتی از آن را پاک کردیم ، ناخواسته عکسی رو حذف کردیم یا بدتر از اون یک پارتیشن رو فرمت کردیم! این ریسک جزء موارد روزمره بوده و بیشتر افزار آن را نادیده می گیرند. اغلب اطلاعاتی که از دست می دهیم به دلیل عدم پشتیبان گیری مرتب از اطلاعات می باشد.

۲- ویروس و بد افزار های مخرب

کامپیوترهایی که به شبکه جهانی اینترنت متصل اند روزانه در خطر حملات انواع و اقسام ویروس ها می باشند. ویروس هایی که باعث مختل کردن سیستم عامل ، مصرف پهنای باند و آسیب زدن به اطلاعات می گردد. خطرناک ترین حملات برای سرقت و یا آسیب رساندن به اطلاعات ، از نوع تجاری آن می باشد. اطلاعات مشتری ها ، اطلاعات صنعتی و فنی مورد نیاز برای ساخت محصولات سری ، اطلاعات مالی و معاملاتی شرکت ها و… خیلی موارد دیگر که حفظ و نگهداری آن ها ارزش بسیار بالایی داشته باشند.

۳- آسیب های مکانیکی هارد دیسک

قطعات مکانیکی مختلفی در هارد دیسک وجود دارند و جای تعجبی نیست که به راحتی آسیب ببینند. از آسیب های فیزیکی گرفته تا نقص خط تولید و حتی پایان عمر. البته راه هایی برای بازگردانی اطلاعات هارد دیسک شما وجود دارد که شاید بیش از ۱۰۰۰ دلار برای شما هزینه داشته باشند و البته اگر هارد دیسک شما دچار مشکل جدی نشده باشد. در غیر این صورت هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی متخصصین خدمات ریکاوری بتوانند اطلاعات شما را بازگردانی کنند. پیشتبان گیری منظم اطلاعات تنها راه چاره است.

۴- قطع برق

قطع برق و خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می تواند به شما آسیب های جدی بزند. هنگامی که شما در حال نوشتن مقاله طولانی خود هستید و در مراحل پایانی آن به سر می برید و یا تصور کنید در یک نرم افزار گرافیکی با صرف کلی وقت کاراکتری را طراحی کردید و درحال اتمام جزئیات آن هستید ، ناگهان برق می رود. در این زمان اگر خوش شانس باشید و از فعالیت های خود بک آپ گرفته باشید و یا نرم افزار شما قابلیت پشتیبان گیری خودکار داشته باشد می توانید بدون دردسر به ادامه کار خود را بپردازید. اما اگر قطع برق باعث اختلال در علکرد سیستم عامل شود کارتان سخت و شاید اطلاعاتتان را از دست داده باشید. اما باز هم جای امیدواری است. در شرایط بدتر با تغییرات ناگهانی ولتاژ ممکن است قطعات سخت افزاری شما دچار آسیب شود که البته تمام این مشکلات را می توان با منبع تغذیه جانبی حل کرد.

۵- سرقت کامپیوتر

این یک تراژدی واقعی است که همزمان کامپیوتر و اطلاعات خود را از دست می دهید. همیشه خطر دزدیده شدن وسایل الکترونیکی وجود دارد خصوصا برای افرادی که زمان زیادی همراه با وسایل الکترونیکیشان خارج از منزل یا محل کار قرار دارند. قطعا ارزش اطلاعات مثل خاطرات شخصی ، تصاویر خانوادگی و اطلاعات کاری شما بسیار ارزشمند تر از ارزش مالی دستگاه شما می باشد. اگر از استراتژی مناسب برای پشتیبان گیری اطلاعات استفاده کنید و آن ها را در مکانی امن ذخیره سازی کنید ، از دست دادن کامپیوتر ممکن است کمتر دردناک به نظر آید.

۶- ریخته شدن قهوه یا آب

از آنجای که استفاده از لپ تاپ در چند سال اخیر رشد بالایی داشته ، گزارشات بسیاری از آسیب های ناشی از ریختن نوشیدنی بر روی لپ تاپ به گوش می رسد. همه لپ تاپ ها قابلیت محافظت در برابر خیس شدن ندارند. مایعات باعث اتصال کوتاه در اجزای مهم الکترونیکی شده و ممکن است باعث از کار افتادن کامپیوتر شود. اجازه ندهید اطلاعات شما با چنین اتفاقات تصادفی دچار مشکل شود.

۷- انفجار و آتش سوزی

شاید به نظرتان خنده دار باشد و مسخره به نظر بیاید که کامپیوتر یا لپ تاپ دچار حریق شود. اما اتفاق است! ممکن است در محل کار ، منزل و یا خودرو دچار آتش سوزی شوید ، عدم کولینگ مناسب سرور ها و یا اشکالات فنی و حتی مشکلاتی باطری در لپ تاپ ها می تواند مستقیما اطلاعات شما را تحدید کند. ایمن ترین راه برای حفظ اطلاعات پشتیبان گیری منظم و نگهداری آن ها در مکانی دیگر است.

تنها راه پیشگیری برای از دست ندادن اطلاعات و دچار نشدن به این اشتباهات با پشتیبان گیری از اطلاعات و ذخیره سازی آن ها در مکانی مناسب برطرف می گردند. پس بهتر است همین حالا نسبت به پشتیبان گیری از اطلاعات مهمتان اقدام کنید و از آن مهم تر مکانی مناسب برای حفظ و نگهداری آن پیدا کنید.

شما از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه می کنید؟ بک آپ خود را در کجا نگهداری می کنید؟

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.