اینستاگرام

هکرهای روسی بدافزار خود را در نظرات اینستاگرام یک خواننده پرطرفدار پنهان کردند

توسط

بریتنی اسپرز، خواننده انگلیسی زبان، بیش از ۱۶/۹ میلیون فالوور در اینستاگرام دارد. پست‌های او میلیون‌ها بار دیده می‌شوند و هزاران نظر دریافت می‌کنند. تعداد نظرات آنقدر زیاد است که می‌توانید یک کد را میان آن‌ها مخفی کنید و تقریبا کسی متوجه وجود آن نخواهد شد.

این کاری است که گروهی از هکرها واقعی دارد انجام می‌دهد. گروهی از محققان شرکت ESET پی بردند که گروهی وابسته به دولت روسیه به نام Turla زیر پست‌های اینستاگرام بریتنی اسپرز، یک بدافزار را در قالب نظر منتشر می‌کرده است. در تصویر زیر، یکی از این نظرات را مشاهده می‌کنید:

نظر عجیبی به نظر نمی‌رسد، مگر نه؟ درست است کمی نامفهوم است ولی مثل خیلی از نظرات دیگر در شبکه‌های اجتماعی به نظر می‌رسد. اما بررسی‌های ESET نشان می‌دهد که این کلمات فراتر از آنچه که می‌بینیم، هستند. این نظر در واقع یک آدرس اینترنتی رمزنگاری شده است که شما را به سمت یک سایت آلوده به بدافزار می‌کشاند.

چرا گروه Turla و دیگر هکرها تلاش می‌کنند بدافزار خود را به این شکل منتشر کنند؟ ترافیک سرویس‌هایی مثل اینستاگرام زیاد است و بیشتر کاربران آن نیز کاربران واقعی هستند. بنابراین برای فعالیت‌های خرابکارانه جذاب به نظر می‌رسد. همچنین هکرها می‌توانند با پاک کردن آن نظر و ارسال یک نظر رمزنگاری شده مخرب دیگر، فعالیتشان را به راحتی از سر بگیرند.

 

منبع: forbes

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.