ذخیره سازی ابری در برابر هارد اکسترنال، کدام به صرفه تر است؟

توسط

در عصر کنونی اطلاعات دارای ارزش بسیار بالایی می باشند جنگ بر سر استفاده از هارد اکسترنال و فضای ابری برای ذخیره سازی اطلاعات بسیار داغ شده است. در استفاده از ذخیره سازی ابری و هارد دیسک تصورات اشتباه و استدلال های مختلفی وجود دارد که باعث سردرگمی در انتخاب استفاده کنندگان می شود. برای مثال پشتیبان گیری سریع تر در هارد اکسترنال (همه چیز در چند دقیقه ذخیره می شود)، محافظت در مقابل هکرها (همه چیز تحت کنترل خودتان است) با در نظر گرفتن احتمال سرقت، آتش سوزی، خرابی و بدسکتور. اما در مثابل با ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری همیشه و همه جا به اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت و نگران از دست دادن اطلاعاتتان نخواهید بود اما سرعت انتقال اطلاعات کمی کندتر و آسیب پذیرس بیشتر برای هکرها.

بیایید بری امروز استدلال های معمول را کنار گداشته و تمرکزمان را بر روی هزینه ها قرار دهیم. فرض بر این است که اطلاعات شما هک نمی شود، به سرقت نمی رود و دچار آتش سوزی نمی شود. کدام راه حل ذخیره سازی به صرفه تر است؟

ما این بررسی را بین ۴۰۰ هارد دیسک با مارک های نظیر Lacie, Seagate, Western Digital و… همچنین با بیش از ۸۰ سرویس پشتیبان آنلاین از شرکت های بزرگ تا شرکت های کوچک تازه وارد انجام دادیم و نتایج به دست آمده را برای شما بازگو می کنیم.

دیدگاه ما

هارد دیسک ها دارای قیمت بسیار بیشتری نسبت به خدمات ابری هستند. هرچقدر بیشتر پرداخت کنید فضای بیشتری خواهید داشت. در نهایت هارد دیسک به ازای هر گیگابایت قیمتی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومن دارد. اما هزینه خدمات پشتیبان گیری آنلاین به طور گسترده ای متفاوت است. ویژگی ها و امکانات مختلف کل هزینه ها را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته و هفت روز هفته، گزینه بازگردانی اطلاعات از ۶ ساعت قبل تا ۶ ماه پیش و… در قیمت تاثیر خواهد داشت. بدین ترتیب به ازای هر گیگابایت چیزی بین ۰ تا ۱۰۰۰ تومان متغیر خواهد بود.

همانطور که مشاهده می کنید نمی توان هرکدام از روش ها را ارزان به حساب آورد، همه چیز بستگی به کاربرد و نوع ذخیره سازی است که نیاز دارید. بگذارید کاربرد ذخیره سازی را به دسته های مختلف تقسیم کنیم تا انتخاب راحت تر شود.

 

 پشتیبان گیری کوتاه (۰ تا ۲۰ گیگابایت)

اگر می خواهید از تعدادی عکس و فیلم خانوادگی پشتیبان گیری کنید و تنها اطلاعات و اسناد شخصیتان را نگهداری کنید، به بیش از ۲۰ گیگابایت نیاز نخواهید داشت. بسیاری از سرویس دهندگان فضای ابری تا این میزان فضا را به طور رایگان در اختیار شما قرار می دهند. اما این سرویس ها ممکن است محدودیت هایی داشته باشند که برای بکاپ آنلاین و ذخیره سازی های روزمره پاسخگو خواهد بود.

راهکار: فضای ذخیره سازی ابری رایگان

 

پشتیبان گیری ساده (۲۰ تا ۱۰۰ گیگابایت)

اگر شما کاربری ساده با نیازهای ذخیره سازی ساده هستید. مثلاد ۵۰٫۰۰۰ عکس و فیلم خانوادگی دارید، اطلاعات درسی و دانشگاهی که باید همیشه در دسترستون باشه دارید. بهترین پیشنهاد برای شما ارتقا حساب ابری می باشد چرا که این روزها هزینه خرید فلش مموری خیلی بالا است.

راهکار: ارتقا حساب ذخیره سازی ابری

 

پشتیبان گیری استاندارد (۱۰۰ نا ۵۰۰ گیگابایت)

معمولا مصرف کنندگان امروزی بیشترین ذخیره سازی را در این محدوده دارند. در این محدوده میانگین هزینه خدمات ابری با اندکی فاصله بیشتر از تهیه هارد اکسترنال است. از طرفی ۱۰ درصد از هارد دیسک ها سه سال دچار تقص فنی می شوند که با پذیرفتن این ریسک می توان از یک هارد اکسترنال برای پشتیبان گیری استفاده کرد.

راهکار: هارد دیسک اکسترنال

 

پشتیبان گیری بزرگ (۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گیگابایت)

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده هزینه استفاده از فضای ابری در مدت سه سال کمی بیشتر از تهیه یک هارد اکسترنال می باشد. با یک محاسبه سر انگشتی به این نتیجه می رسیم که تهیه هارد دیسک منطقی تر به نظر می رسد در صورتی که ریسک از دست دادن اطلاعاتتان را به جان بخرید.

راهکار: تصمیم گیری به عهده خودتان

 

پشتیبان گیری خیلی بزرگ (بیش از ۱ ترابایت)

ذخیره سازی بیش از ۱ ترابایت، تصمیم گیری سخت می شود. این مقدار فضا بیشتر برای آرشیو کردن اطلاعات استفاده می شود. هارد دیسک های اکسترنال در این محدوده کاملا کارآمد هستند اما به نظر ذخیره سازی ابری بهتر است. با تهیه سرویس بیش از ۱ ترابایت علاوه بر استفاده کامل از امکانات سرویس دهنده خیالتان را از بابت حفظ و نگهداری اطلاعات خود راحت می کنید.

راهکار: ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری

در نهایت راهکارهای مبتنی بر ابر، برنده کلی هستند که ثابت می کنند هزینه های قابل مقایسه و یا بهتر از تهیه هارد دیسک دارند. علاوه بر این سرویس های پشتیبان گیری آنلاین هر ساله ارزان تر و قابل دسترس تر می شوند و در طول زمان انتخابی قطعی خواهند شد.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.