بد سکتور

بد سکتور چیست و چرا هارد دچار بدسکتور می شود ؟

توسط

یکی از بزرگترین نگرانی های هر کاربر از دست دادن اطلاعاتش می باشد. به وجود آمدن بدسکتور در هارد باعث از دست رفتن بخشی از اطلاعات شده و حتی در شرایط بدتر ممکن است اطلاعات به کل از بین رود. برای جلوگیری از این اتفاق قبل از هر چیز بهتر است با یک سری از مفاهیم ذخیره سازی اطلاعات آشنا بشیم.

سکتور
واحد تقسم بندی هارد دیسک را سکتور می نامند. اندازه همه سکتور ها با هم برابر بوده و هر سکتور نیز اندازه ثابتی از اطلاعات را ذخیره می کند. سکتور ها می توانند به صورت منطقی و یا فیزیکی باشند. اندازه سکتور های فیزیکی در کارخانه توسط سازنده ها تعیین می شوند اما اندازه سکتور منطقی توسط سیستم عامل مشخص می گردد.

دیسک
در هارد دیسک ها یک سری صغحات دیسکی وجود دارد که جنس آن ها معمولا از شیشه یا سرامیک است. وظیفه این صفحات نگهداری داده به صورت صفر و یک می باشد. تعداد این صفحات معمولا بیشتر از یک عدد است و در هر اینج از این صفحات حدود ۳۰۰۰۰ سکتور قرار دارد و می توانند یک بیت را در خود جای دهند.

هد
 توسط بازوی مکانیکی بروی صفحات دیسک جابجا می شود و عملیان خواندن و نوشتن را به صورت صفر و یک انجام می دهد. فاصله هد با صفحات بسیار ناچیز است چیزی در حدود چند نانومتر.

همانطور که گفته شده سکتور واحد تقسیم بندی هارد دیسک است و در صورتی که به هر دلیلی یکی از این سکتور ها معیوب شوند و امکان خواندن و نوشتن نداشته باشد بدسکتور یا سکتور بد می نامیم. بدسکتور می تواند هم در حافظه های HDD و هم در حافظه های SSD رخ دهد.

انواع بدسکتور

دو نوع بد سکتور داریم. نوع اول به صورت نرم افزاری ایجاد می شود و نوع دوم به صورت سخت افزاری آسیب می بیند. بد سکتور هایی که به صورت نرم افزاری ایجاد می شوند حاصل عدم تطابق اطلاعات می باشند که توسط سیستم عامل به عنوان بد سکتور علامت گذاری می شود. یکی از دلایل مهم در بروز بدسکتور نرم افزاری خاموش شدن کامپیوتر بر اثر رفتن برق در حین خواندن یا نوشتن در هارد دیسک است. همچنین بد افزار ها و ویروس ها نیز می توانند باعث ایجاد بدسکتور شوند. این نوع از بد سکتور را می توان به سادگی برطرف کرد.

اما بدسکتور نوع سخت افزاری ناشی از صدمات فیزیکی به مجموعه اجزای داخلی هارد است که ممکن است به دلیل ضربه ، نفوز گرد و غبار ، نوسانات برق ، و یا حتی فرسودگی ایجاد شده شود. فاصله بین هد و دیسک بسیار ناچیز است به همین دلیل است که از تکان دادن و ضربه زدن به هارد در حال کار جدا خودداری کرد. تنها یک لرزش کافیست تا هد و دیسک در حال چرخش به هم اثابت کنند.  این نوع بد سکتور عموما قابل تعمیر نیست و در بهترین حالت شاید بتوان تنها بخشی از اطلاعات را بازگردانی کرد.

 

حال چه باید کرد ؟

بهتر است هر از چند گاهی با یکی از نرم افزار های مخصوص به اسکن هارد دیسک بپردازید تا از عملکرد آن مطلع شوید. البته می بایست همیشه از اطلاعات مهم نسخه پشتیبان تهیه کرد.

در صورتی که با اسکن هارد پیغامی مبنی بر مشکل بدسکتور دریافت کردید پس از بک آپ از اطلاعات ، درایو مورد نظر را فرمت کنید تا مطئن شوید مشکل سخت افزاری است یا نرم افزاری. اگر در هنگام فرمت کردن سرعت اجرای این عملیات بسیار کند بود و یا پیغام هایی مثل Bad sector Error ، Bad or Missing Allocation Unit برخوردید ، بدان معناست که هارد شما ایراد سخت افزاری دارد و دچار بدسکتور شده. در غیر این صورت هارد شما مشکلی نداشته و فقط بد سکتور نرم افزاری بوده.

 

تا به حال دچار مشکلات بدسکتوری شده اید ؟ چقدر از اطلاعات خود را از دست دادید ؟

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.