آیا ذخیره سازی ابری جایگزین هارد و فلش می شود؟

توسط

همانطور که چندین سال پیش انقلابی در زمینه ذخیره سازی اطلاعات پدید آمد و باعث شد فلاپی ، نوار کاست و VHS از رده خارج شوند ، اکنون نیز زمان آن رسیده که باید کم کم با ابزارهای ذخیره سازی فعلی مثل CD و DVD و هارد و فلش خداحافظی کنیم. در حال حاظر امکان اشتراک فایل ها و اطلاعات از طریق شبکه اینترنت مهیا شده است. با افرایش سرعت اینترنت و پهنای باند در سراسر جهان سرویس های ابری برای ذخیره سازی اطلاعات و یا اشتراک گذاری فایل ها مورد توجه بیشتری قرار گرفته. محبوبیت سرویس های ارائه شده در خصوص ذخیره سازی ابری افزایش این روند را به خوبی نشان می دهد.

بر اساس تحقیقات سازمان اطلاعات اروپا و نتایج بدست آمده نشان می ده که در قاره اروپا به طور میانگین ۲۱ درصد از کاربران اینترنت از سرویس های ابری برای ذخیر سازی و اشتراک گذاری اطلاعاتشان استفاده می کنند. این رفتم در کشورهای مثل انگلیس و دانمارک به بیش از ۳۰ درصد می رسد. این یعنی تقریبا از هر سه کاربر تقریبا یک کاربر در حال استفاده از سرویس های ذخیره سازی ابری است. این آمار تنها به کاربران خانگی و شخصی اینترنت محدود نمی شود بلکه بسیاری از شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی بزرگ برای ذخیره سازی اطلاعاتشان به سرویس های ابری روی آورده اند. فضای ابری که برای استفاده اطلاعات شخصی استفاده می شد، رفته رفته حجم بیشتری از اطلاعات سازمانی و حساس را نیز در خود جای می دهد.

کاهش هزینه های سازمانی ، در دسترس بودن همیشگی اطلاعات و امنیت بالای اطلاعات توجیه مناسبی برای استفاده سازمان ها از فضای ذخیره سازی ابری می باشد.

در ایران هم با توجه به افزایش پهنای باند و همگام شدن تکنولوژی های ارتباطی با استانداردهای جهانی استفاده کنندگان از فضای ذخیره سازی ابری رو به افزایش است. از سوی دیگر شرکت ها و سازمان ها به دنبال راهکاری امن و ابری برای نگهداری و ذخیره سازی اطلاعاتشان هستند و احساس نیاز برای داشتن چنین سرویسی هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.